מונדיאל בטוח


המלצות ודרישות מיוחדות לאזרחים ישראלים המגיעים למשחקי גביע העולם בקטאר 2022

טסים למונדיאל? בקטאר החוקים קצת שונים אז נא להתנהג בהתאם. הנה כמה הנחיות, כללים ומידע שיעזרו לכם לעבור את המונדיאל בלי גולים עצמיים ובלי כרטיסים אדומים.

ויזה

החל מתאריך 15/11/2022 ועד לתאריך 18/12/2022 בלבד אזרחים ישראלים יוכלו להיכנס לקטאר בזמן משחקי המונדיאל. תיירים ישראלים יוכלו ליהנות מהזדמנות חד-פעמית לבקר בקטאר ולצפות במשחקי המונדיאל. לצורך כך יש להגיש בקשה לויזה זמנית, Hayya, בתהליך מקוון ופשוט יחסית שאורך כ 10 דקות באמצעות הקישור: https://hayya.qatar2022.qa/.

אזרחות כפולה

ישראלים בעלי אזרחות כפולה אשר יכנסו לקטאר עם דרכון זר (לא ישראלי), ויקלעו למצב מצוקה (מעצר, פציעה, פטירה או כל אירוע קונסולרי אחר) לא יקבלו סיוע כאזרחים ישראלים. יש לפנות לשגרירות הזרה הרלוונטית להמשך טיפולם.

בתי מלון

בשל הגעת רבבות אוהדים מכל העולם, צפוי מחסור בחדרי מלון בקטאר לאורך תקופת המונדיאל. לכן מומלץ למבקרים הישראלים להקפיד לרכוש חבילות שכוללות בתוכן חדרי מלון מסודרים. כמו כן, ישנה אופציה של מגורים בדירות Airbnb, שניתן להזמין דרך פיפ"א או במאהלים מדבריים שיוקמו מחוץ לעיר.

קטאר מאופיינת במלונות המחולקים לשתי קטגוריות מרכזיות:
Wet Hotels - מלונות בהם מותרת שתיית אלכוהול הנמכרת במקום בלבד
Dry Hotels - מלונות בהם צריכת האלכוהול אסורה בתכלית.

סמים

קטאר אוסרת על השימוש בסמים מכל סוג, כולל סמים "קלים" וקנאביס רפואי. השימוש בהם עלול לגרום לעונשי מאסר ארוכים וקנסות גבוהים.

צריכת אלכוהול

קטאר אוסרת על צריכת אלכוהול במרחב הציבורי ויש להישמע ולפעול בהתאם לכללים. עבירות הקשורות לאלכוהול, לרבות שכרות, עלולות לגרור עונשים חמורים כגון מעצר, קנסות כבדים מאסר ו/או גירוש. קטאר שומרת על מדיניות "אפס סובלנות" נגד שתיה ונהיגה.

 

ביטחון אישי

קטאר מאופיינת כאחת המדינות הבטוחות בעולם, עם שיעורי פשיעה מהנמוכים בעולם, אך יחד עם זאת אזרחים ישראלים מתבקשים שלא לבלוט במקום ולהצניע סממנים ישראלים.

חוק מקומי

בקטאר העונשים הפליליים על עבירות מסוימות מחמירים במיוחד. תקריות הכוללות שפה מגונה או הערות מעליבות עלולות להוביל למעצר. על כן יש להימנע מאלימות בן אוהדים במגרשים ומחוצה להם.

מעצר


מומלץ לאזרחים ישראלים שנעצרים בקטאר לבקש מהמשטרה או מפקידי הכלא להודיע זאת מיד לנציגים הרשמיים של מדינת ישראל או לבקש מבן משפחה או מכרים ליצור קשר עם חדר המצב של משרד החוץ.

תחמושת ותרמילים

יש לוודא שאין ברשותכם כל סוג של תחמושת / תרמילי כדורים לפני היציאה מהארץ. בקטאר מקפידים מאד בנושא זה, והדבר עלול להביא למעצר לתקופה ארוכה.

להט"ב

לא בפומבי.

 

בריאות

בקטאר יש מתקנים רפואיים מודרניים. לשירותי חירום יש לחייג 999, שירותי אמבולנס זמינים באופן נרחב. יש לשאת תרופות מרשם באריזה המקורית, יחד עם מרשם רופא. יש לוודא שהתרופות חוקיות בקטאר. רופאים ובתי חולים מצפים לתשלום מידי במזומן עבור שירותי הבריאות.

חיסונים וקורונה

ממשלת קטאר דורשת מכל האזרחים הזרים הנכנסים למדינה בני 12 ומעלה להתחסן באופן מלא נגד COVID-19. למחוסנים מעל שישה חודשים נדרש חיסון חיזוק.

אין צורך בבדיקת PCR.

תשומת לבכם לכך שהנחיות ה-COVID-19 עשויות להשתנות.

ניתן להתעדכן באתר משרד הבריאות הקטארי בקישור להלן: https://covid19.moph.gov.qa/EN/Pages/default.aspx

תחבורה

גיל הנהיגה המינימלי הינו 18. רוב סוכנויות השכרת הרכב דורשות רישיון נהיגה בינלאומי. יש להימנע מוויכוחים על אירועי תנועה. יש לציין כי קטאר מרושתת במצלמות ובכלל זה מצלמות מהירות ואכיפה של עבירות תנועה.

תחבורה ציבורית

שירותי מוניות מוסדרים ורשומים Fox, Karwa, Uber, Transportation, זמינים באופן נרחב ובאופן כללי בטוחים לשימוש. מומלץ להימנע משימוש במוניות או נהגים ללא רישיון. לא לאפשר לנהג לאיסוף נוסעים נוספים בדרך.

נשים שנוסעות לבדן במונית צריכות תמיד לשבת במושב האחורי בלבד.

רכבת – המטרו בדוחא בטוח, מודרני וזול.

רכישת כרטיסים למשחקים

מומלץ לבדוק באתר פיפ"א מידע על כרטיסים למשחקים, ולרכוש כרטיסים למשחקים רק מספקים רשמיים. יש להימנע מרכישת מספסרים ומגורמים לא רשמיים ולא מוכרים.

 

תקנות מכס

תקנות המכס בקטאר אוסרות על ייבוא אלכוהול מעל מכסה, סמים, כלי נשק או חפצים הקשורים לנשק, רחפנים, ציוד צילום מקצועי ופורנוגרפיה.

חבילות סלולריות

כיוון שאין יחסים דיפלומטים עם קטאר אין הסכם תקשורת בין המדינות, וישראלים שיגיעו לצפות במשחקים עלולים להיתקל בקשיים. חברות הסלולר הישראליות נערכות עם חבילות מיוחדות שיאפשרו גלישה והתקשורת לארץ - יש לעקוב אחר הפרסומים באמצעי התקשורת ומול חברת הסלולר. כמו כן, ניתן להצטייד בסים מקומי. ישנן מספר חברות סלולר המציבות עמדות בשדות התעופה.

 

המלצות כלליות


במדינות רבות ברחבי העולם קיימת חובת הצגת כרטיס טיסה ליציאה ממדינת היעד, אליה נכנסים.
לאחרונה, אנו עדים למקרים רבים בהם תיירים ישראלים מגורשים חזרה למדינת המוצא, מהסיבה שאינם מחזיקים בידם כרטיס יציאה ממדינת היעד.
לכן יש להצטייד בכרטיס טיסה, לחזרה לישראל או ליעד אחר.

יש לוודא כי תוקף הדרכון יהיה לפחות לשישה חודשים, תקין וראוי לשימוש.
יש לוודא שישנם מינימום שני דפים ריקים בדרכון.
יש צורך להצטייד בויזה זמנית לביקור.
יש צורך תמיד לשאת צילום דרכון או דרכון. מומלץ לוודא כי פרטי הדרכונים תואמים את הפרטים בכרטיסי הטיסה.

במהלך החודשים האחרונים התגברה תופעת גניבת תיקים ממטיילים ישראלים, במרבית המקרים הגנבה כוללת מסמכי נסיעה שהושארו בתיק.
מניתוח מרבית הגנבות עולה כי הסיבה העיקרית לגניבת מסמכי הנסיעה (דרכונים) וכרטיסי הטיסה הינה אי נשיאת מסמכי הנסיעה על הגוף.
לאור התגברות התופעה, מומלץ לחדד תשומת הלב ולהקפיד לשאת מסמכי הנסיעה וכרטיסי הטיסה בצמוד לגוף ובהשגחה רציפה.
כמו כן מומלץ לכל אזרח לצאת עם צילום הדרכון ולהקפיד להפרידו מהדרכון.

על מנת למנוע עיכובים ועגמת נפש בשדה התעופה, מומלץ להצטייד באישור נוטריוני מתאים, במקרים בהם הקטין יוצא מהארץ בגפו, או רק עם אחד ההורים.

מומלץ מאוד להצטייד באישור רופא בארץ המתורגם לשפה המקומית/אנגלית המסביר את הצורך בתרופות שברשותם.

קיים חוסר סובלנות ועונשים כבדים בעבירות אלימות/ שיכרות בכלל ובמגרשים בפרט.

החלפת כסף בעמדות Change מורשות בלבד וקיימות כאלה בשדות התעופה וברחבי הערים.

 

טלפונים חשובים

 

חדר המצב של משרד החוץ:
97225303155+

ווטסאפ לחירום מקטאר:
97451067355+

97451084262+


 

  • אתר המלצות המסע של משרד החוץ והמטה ללוחמה בטרור
חזור לראש הדף