הדרך לתחבורה חכמה בישראל


חזון ויעדים לתחבורה חכמה

 

לשכת המנהלת הכללית פועלת בקידום מערכת תחבורה משולבת וברת קיימא לחיבור הפריפריה למרכז הארץ, לצמצום פערים חברתיים, לצמצום יוקר המחיה ולהנגשת אוכלוסיות לתעסוקה, ללימודים ולפנאי. זאת תוך עידוד עבודה יצירתית, חוצת אגפים ומרובת שיתופי פעולה, והובלת תכניות בין משרדיות רחבות היקף כדוגמת קידום התחבורה והתשתית החכמה בישראל, מיזמי מחקר ופיתוח בעולם התחבורה היבשתית, הימית והאווירית ומיצוב המדינה כמובילה ברמה העולמית בתחום התחבורה החכמה.

חזון ויעדים לתחבורה חכמה

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים מחויב לקידום טכנולוגיות ניידות חדישות ולשילובן של פתרונות תחבורה חכמה בישראל. פעילות המשרד בתחום מתקיימת בערוצים רבים ובמקביל לשינויי הרגולציה וההתאמות הסטטוטוריות, מקודמים שיתופי פעולה רבים בין המגזר הפרטי והציבורי, לרבות בדרך של ייעוץ, הכוונה ומימון ממשלתי וסיוע ליזמים בתחום. מיצוב מדינת ישראל כמובילה ברמה העולמית בפיתוח ויישום טכנולוגיות לתחבורה חכמה מחייבת גמישות מערכתית ופתיחות מחשבתית יחד עם שינוי תפיסה רגולטורי כולל המחויב לצרכי היזמים והחדשנות. משרד התחבורה הינו כר פורה לפיתוחים ישראליים ומהווה בית ליוזמות תחבורה רבות הנמצאים בשלבי פיתוח שונים, וזאת לצד טכנולוגיות בשלות אשר מוטמעות בענף התחבורה מסביב לעולם. יחד עם זאת מקדם משרד התחבורה את תפיסת "הניידות כשירות" (Mobility as a Service), פועל להרחבת יכולות ניתוח נתונים ואבטחת המידע במרחב הקיברנטי ופורש תשתית למחקר ופיתוח לכלי רכב חשמליים אוטונומיים.

עולם התחבורה החכמה נמצא במוקד הדיון בשנים האחרונות וכיום אנו עומדים בצומת דרכים משמעותי מאוד בעולם התחבורה. דרך קידום ניסויים, שילוב בין טכנולוגיה ותשתית וניהול תנועה, תפיסות הפעלה ואפשרויות תחבורה שיתופיות שטרם יושמו, אנו פועלים לשפר באופן ניכר את ההתניידות בישראל. התחבורה החכמה שופעת טכנולוגיה, ושותפים לעשייה בתחום שחקנים רבים, בהם משרדי ממשלה (משרד רה"מ, משאד האוצר, משרד הכלכלה ועוד) וגורמים רבים בשוק הפרטי. באופן טבעי וכפי שמפורט במסמך, משרד התחבורה מוביל את פיתוחה ושילובה של התחבורה החכמה בישראל לטובתם המיידית של המתניידים והיוממים בשגרת חייהם וכן לפיתוחו ועידודו, דרך תמיכה רגולטורית ותקציבית, של עולם הסטארט אפ, המו"פ והאקו-סיסטם העסקי הקיים בישראל. משרד התחבורה על כל אגפיו פועל במציאות דינמית זו לקידום טכנולוגיות וניהול מידע לשם הצבת מדינת ישראל בעמדה ייחודית ברמה העולמית, הן בפיתוח והן ביישום והפעלה.

משרד התחבורה מציג מתווה לשיפור עולם ההתניידות בישראל המתמקד בהגדלת החלופות להתניידות ולצמצום התלות ברכב הפרטי, בשים לב למשך הזמן של התהליכים השונים ובדגש על שיפור התחבורה הציבורית על רבדיה השונים. זאת, מתוך הבנה שהרחבת מגוון אפשרויות ההתניידות, יחד עם פיתוח מאסיבי של התחבורה הציבורית ומערכות הסעת המונים, מהווה כלי מרכזי בעידוד הציבור לוותר או לצמצם את השימוש ברכב הפרטי. לפיכך, המשרד מתמקד בקידום פתרונות ובתמיכה ביוזמות של השוק הפרטי בעולמות התחבורה החכמה, בדגש על אלו שיש בהן כדי להביא להפחתת התלות ברכב הפרטי, להגדלת מקדם המילוי ברכב (נסיעה של מספר אנשים ברכב) ולצמצום הגודש.

 


תחבורה חכמה

 

פעילות ותחומי המיקוד של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים בתחום התחבורה החכמה

החידושים האחרונים בתחום התחבורה נוגעים לכל אחד ואחת מאיתנו, משתמשי הדרך, באופן יום-יומי. עולם התחבורה משתנה ללא היכר במסגרת מה שמסתמן כיום כמהפכה התעשייתית הרביעית – מהפכת הידע והמידע, המבוססת על חיבור עמוק בין הפיזי לדיגיטלי עד כדי טשטוש הגבול ביניהם.

בעולם כולו רותמים כעת את המהפכה הזו לטובת שיפור תחום התחבורה על רבדיו השונים – החל בהגדלת היצע אפשרויות הנסיעה, דרך ייעול ניהול התנועה ועד להגברת הבטיחות של משתמשי הדרך.

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים שם לו למטרה לייצר ולשקף מדיניות ברורה בכל הקשור לתמורות המתרחשות בעידן הנוכחי. בראש ובראשונה ניצבת המחויבות המתמדת להקלה על התנהלותו של הפרט היוצא מפתח ביתו לעבר יעדיו השונים – מקום עבודתו, מקומות הבילוי והפנאי שלו, ביקור משפחתו וכו’.

מדובר בעשייה שהיא חוצת אגפים בתוך המשרד ובתוך הממשלה כולה, ומחייבת שיתוף פעולה והתמודדות עם מורכבויות סבוכות, מציאות משתנה בקצב מהיר ושיתוף פעולה עם מספר רב מאוד של גורמים רלוונטיים.

חשיבותו של מסמך זה נעוצה בכך שהמשרד, לראשונה, מרכז באופן סדור ובכריכה אחת את עיקרי המדיניות שלו בתחום התחבורה החכמה תוך בחינה והצגה של הנעשה בעולם, כמו גם את הפעילות הנוכחית והצפויה של המשרד בתתי-התחומים השונים. כמו כן, המסמך משקף כלפי חוץ את הערכים שבכוונתנו לקדם בשיתוף כל מי שיחפוץ לצעוד לצדנו לעבר הגשמת החזון של מערך תחבורה נכון, שבבסיסו ראיה הוליסטית לקידום התחבורה בישראל.

מעת לעת המשרד יעדכן את המסמך במטרה להמשיך ולשקף ליתר השותפים שלנו - משרדי הממשלה השונים, האקדמיה ויזמי השוק הפרטי, את מדיניות המשרד ופעילותנו המאומצת בתחומים אלה.

להורדת המסמך המלא - פעילות ותחומי המיקוד של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים בתחום התחבורה החכמה - ספטמבר 2019


פרוייקטים


שותפים לדרך


פרויקט המכונית האוטונומית


יזמים מספרים


שאלות ותשובות

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים הוא שחקן מוביל ומרכזי בעולם פתרונות תחבורתיים וכן פיתוח האקו-סיסטם בתחום התחבורה בישראל.
כל פנייה בנושא יזמות המתקבלת במשרד מופנית לגורם המקצועי שיוכל לתת את המענה הטוב ביותר בהתאם לתחום המיזם (תחבורה שיתופית, מיקרו-מוביליות, ניסויים ותקינה לרכב, תשתיות ועוד).
פנייה באמצעות "צור קשר" באתר תופנה ישירות לגורם מקצוע לשם המשך טיפול ומתן מענה מקצועי בהקדם האפשרי.

משרד התחבורה מציע סיוע ליזמים בתחום התחבורה בתחומים רבים. מייעוץ והכוונה בנושא הרגולציה ועד תמיכה כלכלית במסגרת מספר תכנית. ניתן לפנות בצור קשר לפרטים נוספים וכן להציץ באתר רשות החדשנות - תכנית הפיילוטים.

משרד התחבורה באמצעות חברת נתיבי איילון מנחה חברות לשם קיום ימי ניסוי בשטחים ייעודיים ובכבישים ציבוריים. אנו מעניקים ליווי צמוד שכולל מעטפת שלמה ובתוכה סנכרון כלל הגורמים הנדרשים לשם קיום ניסוי בכלי רכב ובטכנולוגיות שונות.
אנחנו נשמח לעמוד לרשותכם בהכוונה וייעוץ לשם קיום ניסויים אלה.


צור קשר

הגעתם למקום הנכון! אתם מוזמנים לפנות עם כל יוזמה או רעיון הנוגעים לעולם התחבורה החכמה. אנחנו כאן בשבילכם.