שאלות ותשובות אפליקציית המגן - משרד הבריאות


שאלות ותשובות

המטרה היחידה של מגן היא לשמור על הבריאות של כולנו, ולמגר את התופעה במדינת ישראל. יש לנו את הטכנולוגיה, יש לנו את האבטחה, יש לנו את האנשים הכי טובים למשימה הזאת – וכעת תורו של הציבור בישראל להתגייס ולהתחבר במאבק נגד הקורונה.

האפליקציה פועלת בהתאם להוראות משרד הבריאות, המתבססות על הידע הנוכחי אודות יכולות ההדבקה של הווירוס. אם שהיית באותו המקום והזמן, במשך 15 דקות לפחות עם חולה מאומת, חובה ללכת לבידוד למשך 14 יום מרגע המגע עם החולה, ולעדכן את משרד הבריאות בדיווח באתר או במוקד. אם אכן לא היית במקום ובזמן הזה שהציפה האפליקציה (ויש גם אפשרות באפליקציה להגיד שלא), אז אינך צריך ללכת לבידוד.

בכל מקרה בו קיבלת הודעה מאפליקציית "המגן" וכבר יש לך תסמינים של חום, שיעול או תסמין נשימתי אחר, עליך לפנות למוקד 101 של מגן דוד אדום.

עבודתך במערכת הבריאות? עבדת עם ציוד מיגון מתאים, הקפדת על הכללים וקיבלת התראה על חשיפה? ייתכן שאין צורך בכניסה לבידוד. יש להתייעץ עם גורם רפואי ועם הממונים עליך לפני החלטה.

האפליקציה משתמשת בהיסטוריית המיקום שלך מרגע שהורדת אותה. אין לה נתונים לפני כן. 

לא. כפי שכתוב באפליקציה אם לא אותרה חפיפה המשמעות היא המסלולים אותם עברת מאז הפעלת את האפליקציה לא חפפו עם אלו של חולי הקורונה המאומתים בעת הנוכחית. אם אדם חש בתסמינים של מחלה, עליו להישאר בביתו ולפעול בהתאם להוראות משרד הבריאות.

זו אפליקציה רשמית של משרד הבריאות, שניזונה ישירות מנתוני חולים מאומתים של משרד הבריאות.

האפליקציה לא תשלח נתונים לאף אחד  אלא אם תבחרו בכך מרצונכם, בהצהרה ברורה ומפורשת ובאופן אקטיבי.

מטרת האפליקציה היא להצליב בין המידע הקיים במכשיר המשתמש לבין הנתונים של משרד הבריאות. היא אינה תחליף להוראות משרד הבריאות העדכניות ולפרסומים על מיקומי חולים שקיימים באתר המשרד, ויש להשתמש בה אך ורק ככלי עזר נוסף לכל כללי הזהירות הרגילים.

האפליקציה, כפי שהיא מצהירה בעמודי ההקדמה שלה ובתנאי השימוש, אוספת את נתוני המיקום מרגע הפעלתה, ושומרת אותם על המכשיר של המשתמש בלבד. הנתונים לא נשלחים לשרת ולא נעשה בהם כל שימוש מעבר למוצהר באפליקציה: הצלבה של נתוני המיקום עם מסלולי חולי קורונה מאומתים לצרכי התראה חפיפה במיקום ובזמן שעשויה להעיד על הדבקה אפשרית.

אין שום קשר. המגן היא אפליקציה שפותחה עבור משרד הבריאות. היא אינה עוקבת אחרי חולי קורונה, אלא מנגישה לציבור הרחב את נתוני החקירות האפידמיולוגיות המאומתות של חולי הקורונה בישראל. הנגשת המידע מאפשרת איתור הצלבות אפשריות בזמן ובמקום אל מול חולים מאומתים, ומאפשרת לתושבי ישראל להגן על משפחתם מפני הקורונה.

האפליקציה נבנתה בסטנדרטים המחמירים של מערך הסייבר הלאומי, ועברה בדיקות חדירה על ידי מומחים מגופי המודיעין וכן מהמגזר האזרחי. פרטים נוספים תוכלו לקרוא בעמוד על אבטחת מידע.

כן, אנחנו עובדים על פיצ'רים נוספים, ומזמינים את המפתחים שמעוניינים להציע הצעות, לבוא ולתרום קוד.

הקוד שרץ באפליקציה ובשרתים הוא נגיש וחשוף – כל מי שמעוניין יכול לבדוק בדיוק מה האפליקציה עושה, להציע להוסיף לה ממשקים, וגם לבדוק את מידת האבטחה שלה. עם "המגן" אנחנו מגנים גם על הבריאות של הציבור וגם על הפרטיות שלו. 

בנוסף לשקיפות, השימוש בקוד פתוח מאפשר לאנשים לאתר באגים ותקלות ולהציע פתרונות, אנחנו פתוחים ומחכים להצעות!

שיתוף הקוד בגישת קוד פתוח, יאפשר גם לישראל לתרום למאמץ העולמי למיגור המגיפה.

חשוב להפריד בין הקוד של הפיתוח ובין המידע.

הקוד הוא פתוח אבל המידע של המשתמש שהתקין את האפליקציה נשמר אך ורק על המכשיר האישי שלנו ומאובטח לחלוטין.

כאמור האפליקציה מתבססת על מאגר החולים המאומתים של המשרד הבריאות שנגיש בכל מקרה לציבור הרחב, והצלבה שלו בין המסלול האישי של המשתמש, שהוא חד כיווני ונעשה על הטלפון של המשתמש ולא בענן או במשרד הבריאות. המסלול של המשתמש נאסף ונשמר אך ורק על הטלפון שלו.

השרתים והאפליקציה מאובטחים בהתאם לסטנדרטים הכי גבוהים, על ידי האנשים הכי מיומנים בתחום, רמת הפרטיות של ה-User בין הגבוהות מבין כלל האפליקציות האחרות שדורשות הרשאות מיקום.

כמובן כל מי שטיפה מכיר את התחום, יודע שאין אפשרות להגיד שיש 100 אחוז אבטחה אף פעם – אבל אנחנו מאוד קרובים לזה. האפליקציה עברה בדיקות חדירות (pen test) על ידי מומחים רבים מקהיליית הסייבר הישראלית.

לצערנו, ישנה תקלה שגורמת לשליחה חוזרת של התראות. בחנויות האפליקציות אפשר למצוא גרסה חדשה יותר (גרסה 1.1.2) שפותרת את הבעיה.

יש לעדכן את הגרסה והתקלה צפויה להיפתר.

לצערנו, מדובר בתקלה מוכרת ומשתמשים שונים קיבלו התראות על נקודות חפיפה עם חולי קורונה אך לא נכחו במקום באותו זמן.
אנחנו עובדים מסביב לשעון על מנת לתקן אותן ולשפר את המידע. יחד עם זאת, חשוב לדעת שחלק מהשגיאות נובעות ממדיניות מרחיבה של האפליקציה לגבי קרבה פיזית, שנובעת מהרצון שלא לפספס מקרים אמיתיים.

אם קיבלת התראה על נקודת חפיפה ולא היית שם באותו זמן, אפשר ללחוץ על הכפתור שמסמן שזה לא נכון.

האפליקציה מצליבה בין נתוני המיקום שלך ובין נתוני המיקומים של חולי קורונה מאומתים, אך ורק לגבי זמנים בהם שהו במרחב הציבורי והיוו סכנה לציבור - ועד לכניסתם לבידוד או אשפוז בית.

שאלות בנושא אפליקציית המגן ניתן לשלוח בדואר אלקטרוני:

hamagen@moh.gov.il

חזור לראש הדף