שאלות ותשובות אפליקציית המגן - משרד הבריאות


שאלות ותשובות

המטרה היחידה של אפליקציית המגן היא לשמור על הבריאות של כולנו, ולמגר את נגיף הקורונה במדינת ישראל. יש לנו את הטכנולוגיה, האבטחה, והאנשים הכי טובים למשימה הזאת – וכעת תורו של הציבור בישראל להתגייס ולהתחבר למאבק נגד הקורונה.

המגן היא אפליקציה של משרד הבריאות, שמאפשרת לך לדעת אם היית בקרבת חולי קורונה, ונועדה לעזור לנו למגר את נגיף הקורונה ביחד.

איך זה עובד?
אחרי שהתקנת את האפליקציה, היא מבצעת השוואה בין נתוני המיקום של חולי קורונה מאומתים ובין המיקומים שלך בעזרת GPS, ויודעת לזהות מצבי קרבה בין מכשירי טלפון עליהם היא מותקנת, באמצעות טכנולוגיית בלוטות'.

על פי השוואת הנתונים הזו, עשויה להתקבל חפיפה (על פי מיקום או על פי קרבת מכשירים) בינך ובין חולה קורונה מאומת, ובמקרה כזה האפליקציה תשלח לך התראה ב-SMS והנחיות איך לנהוג בהמשך.

המגן זמינה בחמש שפות: עברית, ערבית, אנגלית, רוסית ואמהרית.

בגרסה החדשה של האפליקציה הכנסנו מספר תוספות ושיפורים, שנועדו לדייק את איתור נקודות החפיפה ולשפר את חווית המשתמש שלך.

- הפעלת בלוטות' – :Bluetooth אם הפעלת את שירותי בלוטות' על מכשיר הטלפון שלך, האפליקציה יכולה לאתר גם נקודות קרבה בין מכשירי טלפון סלולריים, כך שאם שהית ליד חולה קורונה מאומת שעל מכשיר הטלפון שלו מותקנת האפליקציה, נדע להצליב את המידע מול הנתונים שלך.

- שיתוף מסלול: הוספנו למשתמשי האפליקציה אפשרות לסייע בתהליך החקירה האפידמיולוגית, במידה ונמצאו חיוביים לנגיף הקורונה.
שיתוף המידע נעשה בהסכמה בלבד: בשלב הראשון יישלח למשתמש קישור שבו יאשר את שיתוף המידע ולאחר מכן יבוצע שיתוף המידע בפועל והמידע ייאסף באמצעות האפליקציה, שירות בלוטות' (במידה והופעל) ושיחה טלפונית עם אח או אחות שיופקדו על החקירה. המידע האישי יישאר חסוי, יפורסמו רק נתוני מיקום פומביים שמהווים סכנת הדבקה לאחרים.

כמו כן, הוספנו אפשרות לעבודה רציפה יותר באמצעות כיבוי מצב "מיטוב הסוללה" עבור האפליקציה, למכשירי טלפון סלולריים התומכים באפשרות זו. אנחנו ממליצים לאשר את ביטול מיטוב הסוללה בזמן עדכון האפליקציה. בכל עת ניתן לבדוק אם מצב מיטוב הסוללה אכן מכובה, דרך תפריט האפליקציה > הגדרות > מיטוב סוללה.

האפליקציה פועלת בהתאם להוראות משרד הבריאות, המתבססות על הידע הנוכחי אודות יכולות ההדבקה של הווירוס ומבצעת הצלבה בין נתוני המיקום שלך ובין נתוני המיקום של חולים מאומתים.
כמו כן, האפליקציה משתמשת בשירותי בלוטות' (רק אם הפעלת אותם) ומקבלת נתוני קרבה בין מכשירי טלפון סלולריים בסביבתך עליהם הותקנה האפליקציה, באמצעות טכנולוגיית בלוטות', וכך יודעת להתריע על נקודות חפיפה נוספות.

אם קיבלת התראה שנוגעת לחפיפה במיקום, המדברת על כך ששהית ליד חולה קורונה מאומת, אך לא היית שם באותו הזמן – אפשר ללחוץ על הכפתור שמסמן שזה לא נכון. אם אכן היית שם – עליך להיכנס לבידוד.
האפליקציה מצליבה בין נתוני המיקום שלך ובין נתוני המיקומים של חולי קורונה מאומתים, אך ורק לגבי זמנים בהם שהו במרחב הציבורי והיוו סכנה לציבור - ועד לכניסתם לבידוד או אשפוז בית.

אם קיבלת התראה המדברת על קרבה בין מכשיר הטלפון הנייד שלך ובין מכשיר טלפון נייד של חולה קורונה מאומת, אך באותו זמן לא היית בסמיכות לאדם אחר – אין צורך להיכנס לבידוד.

בכל מקרה בו קיבלת הודעה מאפליקציית "המגן" וכבר יש לך תסמינים של חום, שיעול או תסמין נשימתי אחר, עליך לפנות לרופא המשפחה שלך.

לכל העוסקים בבריאות: אם במסגרת העבודה שלך קיבלת התראה על אף שעבדת עם ציוד מיגון מתאים והקפדת על הכללים – ייתכן שאין צורך בכניסה לבידוד. יש להתייעץ עם גורם רפואי ועם הממונים עליך לפני קבלת החלטה.

האפליקציה אוספת מידע על היסטוריית נתוני קרבה למכשירים אחרים באמצעות שירותי בלוטות' ומשתמשת בהיסטוריית המיקום שלך - מרגע שהורדת אותה, או 14 יום אחורנית, במידה ואישרת לה להוסיף נתוני מיקום מהחשבון שלך בגוגל – ובמקרה זה היא אוספת באופן חד פעמי מגוגל את נתוני המיקום שלך עבור 14 הימים האחרונים. לאחר מכן היא מבצעת הצלבה עם נתונים של חולי קורונה מאומתים, לאחר שעברו חקירה אפידמיולוגית. במידה ויש חפיפה – היא שולחת אליך התראה. זו הסיבה שהמערכת לא נותנת התראות בזמן אמת, אלא רק בדיעבד.

חשוב לציין שאנחנו לא שומרים אצלנו את הפרטים המזהים שלך בגוגל. מידע זה נועד לשימושך האישי בלבד, ולא מועבר לאף גורם אחר.

לא. כפי שכתוב באפליקציה אם לא אותרה חפיפה המשמעות היא שהמסלולים אותם עברת מאז הפעלת את האפליקציה, או 14 יום אחורנית ע"פ הנתונים שלך שהועברו מגוגל - לא חפפו עם אלו של חולי הקורונה המאומתים בזמן הזה.

אם יש לך תסמינים של חום, שיעול או תסמין נשימתי אחר – עליך להיכנס לבידוד ביתי ולפעול בהתאם להוראות משרד הבריאות.

להפעיל בלוטות' ו-GPS - בגרסה החדשה הוספנו לאפליקציה אפשרות של זיהוי נקודות חפיפה גם באמצעות בלוטות'. טכנולוגיה זו מזהה קרבה בינך ובין בעלי מכשירי טלפון נוספים בסביבתך, שמותקנת עליהם האפליקציה. על מנת להפעיל את הזיהוי באמצעות בלוטות', עליך להיכנס למסך ההגדרות במכשיר שלך ולאשר הפעלת שירותי בלוטות' באופן קבוע. כמו כן, חשוב להקפיד ששירותי ה-GPS שלך יפעלו באופן קבוע.

לבטל את מיטוב הסוללה – בחלק ממכשירי הטלפון הסלולריים קיים מצב של "מיטוב סוללה" (אופטימיזציה), המאפשר חיסכון בסוללה על ידי כיבוי של אפליקציות מסוימות ברקע. ניתן להפעיל ולכבות מצב מיטוב סוללה בהתאם להעדפות (דרך תפריט ההגדרות במכשיר הטלפון שלך), אך אנחנו ממליצים לבטל את מצב מיטוב הסוללה עבור אפליקציית המגן על מנת להבטיח שהאפליקציה תעבוד בצורה רציפה ותשמור עליך טוב יותר.

מעבר לזה, אין צורך לעשות דבר. האפליקציה פועלת ברקע כל הזמן.

אפליקציית "המגן" היא האפליקציה הרשמית של משרד הבריאות, שניזונה ישירות מנתוני חולים מאומתים של משרד הבריאות.

האפליקציה לא תשלח נתונים לאף אחד אלא אם בחרת בכך מרצונך, בהצהרה ברורה ומפורשת ובאופן אקטיבי.
המידע והשימוש באפליקציה נועדו קודם כל בשבילך, למען שמירה על בריאותך ובריאות משפחתך.

פה אפשר לקרוא על מדיניות הפרטיות והגנת המידע שלך >

קודם כל עליך להיכנס לבידוד ביתי בהתאם להנחיות המופיעות פה >

כעת, נעבור ביחד תהליך שנקרא "חקירה אפידמיולוגית", במהלכו נאסוף את נתוני המיקום שלך מ-14 הימים האחרונים ואת נתוני הקרבה למכשירי טלפון סלולריים אחרים, וביחד איתך נאתר את כל נקודות ההדבקה האפשריות. המידע ייאסף באמצעות האפליקציה, שירות בלוטות' (במידה ואישרת אותו) ושיחה טלפונית עם אח או אחות שיופקדו על החקירה.

לצורך הגנה על בריאות הציבור, נפרסם אך ורק מידע לגבי מקומות הדבקה פומביים בהם שהית. המידע האישי שלך יישאר חסוי.

מטרת האפליקציה היא להצליב בין המידע הקיים במכשיר המשתמש לבין הנתונים של משרד הבריאות. היא לא מהווה תחליף להוראות משרד הבריאות העדכניות ולפרסומים על מיקומי חולים שקיימים באתר המשרד, ויש להשתמש בה אך ורק ככלי עזר נוסף לכל כללי הזהירות הרגילים.

האפליקציה, כפי שכתוב בעמודי ההקדמה שלה ובתנאי השימוש, אוספת את נתוני המיקום של השבועיים האחרונים וכן את היסטוריית נתוני הקרבה מול מכשירים אחרים שהותקנה עליהם האפליקציה, שנאספו באמצעות שירותי בלוטות' - ושומרת אותם על המכשיר שלך בלבד.

הנתונים לא נשלחים לשרת או לאף גורם אחר ולא נעשה בהם כל שימוש מעבר למוצהר באפליקציה: הצלבה של נתוני המיקום שלך עם מסלולי חולי קורונה מאומתים או נתוני קרבה בין מכשיר הטלפון שלך למכשירי טלפון של חולי קורונה מאומתים עליהם מותקנת האפליקציה, לצרכי התראת חפיפה במיקום ובזמן שעשויה להעיד על הדבקה אפשרית.

האפליקציה לא שומרת שום פרט מזהה שלך (שם, תעודת זהות או טלפון). המידע והשימוש באפליקציה נועדו קודם כל בשבילך, למען שמירה על בריאותך ובריאות משפחתך.

אין שום קשר. המגן היא אפליקציה שפותחה עבור משרד הבריאות. היא לא עוקבת אחרי חולי קורונה, אלא מבצעת הצלבת נתונים בין המיקומים שלך – ובין המיקומים או הקרבה למכשירי טלפון סלולריים של חולי קורונה מאומתים. כך היא מאפשרת לתושבי ישראל להגן על עצמם ועל משפחתם מפני הקורונה.

האפליקציה נבנתה בסטנדרטים המחמירים של מערך הסייבר הלאומי, ועברה בדיקות אבטחה על ידי מומחים מגופי המודיעין וכן מהמגזר האזרחי. פרטים נוספים תוכלו לקרוא בעמוד על אבטחת מידע.

כן, אנחנו עובדים כל הזמן על פיצ'רים נוספים, ומזמינים את המפתחים שמעוניינים להציע הצעות, לבוא ולתרום קוד: https://github.com/MohGovIL/hamagen-react-native

הקוד שרץ באפליקציה ובשרתים הוא נגיש וחשוף – כל מי שמעוניין יכול לבדוק בדיוק מה האפליקציה עושה, להציע להוסיף לה ממשקים, וגם לבדוק את מידת האבטחה שלה. עם "המגן" אנחנו מגנים גם על הבריאות של הציבור וגם על הפרטיות שלו. 

בנוסף לשקיפות, השימוש בקוד פתוח מאפשר לאנשים לאתר באגים ותקלות ולהציע פתרונות, אנחנו פתוחים ומחכים להצעות!

שיתוף הקוד בגישת קוד פתוח, יאפשר גם לישראל לתרום למאמץ העולמי למיגור המגיפה.

חשוב להפריד בין הקוד של הפיתוח ובין המידע.
הקוד הוא פתוח אבל המידע של המשתמש שהתקין את האפליקציה נשמר אך ורק על המכשיר האישי שלו ומאובטח לחלוטין
.

כאמור האפליקציה מתבססת על מאגר החולים המאומתים של המשרד הבריאות שנגיש בכל מקרה לציבור הרחב, והצלבה שלו בין המסלול האישי של המשתמש, שהוא חד כיווני ונעשה על הטלפון של המשתמש ולא בענן או במשרד הבריאות. המסלול של המשתמש נאסף ונשמר אך ורק על הטלפון שלו.

השרתים והאפליקציה מאובטחים בהתאם לסטנדרטים הכי גבוהים, על ידי האנשים המיומנים ביותר בתחום, רמת הפרטיות של המשתמשים היא בין הגבוהות מבין כלל האפליקציות האחרות שדורשות הרשאות מיקום.

חשוב לדעת שהנתונים שלך לא מגיעים לשרת או לענן. נתוני החולים המאומתים מתקבלים בעזרת חקירה אפידמיולוגית ומוגנים ברשת פנימית של משרד הבריאות, בסטנדרטים הגבוהים ביותר.

כמובן כל מי שטיפה מכיר את התחום, יודע שאין אפשרות להגיד שיש 100 אחוז אבטחה אף פעם – אבל אנחנו מאוד קרובים לזה. האפליקציה עברה בדיקות חדירות (pen test) על ידי מומחים רבים מקהילת הסייבר הישראלית.

אנחנו במשרד הבריאות עובדים קשה כדי להבטיח שמדיניות הפרטיות שלנו תישמר במלואה. פה אפשר לקרוא עוד על מדיניות הפרטיות ואבטחת המידע >

אם קיבלת התראה שנוגעת לחפיפה במיקום, המדברת על כך ששהית ליד חולה קורונה מאומת, אך לא היית שם באותו הזמן – אפשר ללחוץ על הכפתור שמסמן שזה לא נכון.
האפליקציה מצליבה בין נתוני המיקום שלך ובין נתוני המיקומים של חולי קורונה מאומתים, אך ורק לגבי זמנים בהם שהו במרחב הציבורי והיוו סכנה לציבור - ועד לכניסתם לבידוד או אשפוז בית.

אם קיבלת התראה המדברת על קרבה בין מכשיר הטלפון הנייד שלך ובין מכשיר טלפון נייד של חולה קורונה מאומת, אך באותו זמן לא היית בסמיכות לאדם אחר – אין צורך להיכנס לבידוד.

הנוטיפיקציה הזו היא הודעה אוטומטית של מערכת ההפעלה, המעידה על כך שאפליקציית המגן עובדת ברקע כל הזמן – וכך גם שומרת עליך ללא הפסקה על ידי איתור נקודות חפיפה מול חולי קורונה מאומתים.


אין לנו שליטה על הופעת הנוטיפיקציה או יכולת לשנות אותה.

שאלות בנושא אפליקציית המגן ניתן לשלוח בדואר אלקטרוני:

hamagen@moh.gov.il

חזור לראש הדף