נערכים לקבלת חיסונים לקורונה

 

שאלות ותשובות על אודות החיסון מפני קורונה

 

 


יעילות ובטיחות החיסונים

לאחרונה ציינו שנה שבה נגיף הקורונה (COVID-19) משבש את חיינו כפי שלא קרה פה מעולם. עד לפני חודשים ספורים, התפללנו להגעת חיסון שיגן עלינו מפני הנגיף, שהחולים בו עלולים לסבול ממחלה קשה, עד מוות.
בחודשים האחרונים משתוללת בארץ מוטציה של הנגיף, המכונה "הווריאנט הבריטי" בשל מוצאה מהממלכה המאוחדת, והיא מדבקת יותר באופן משמעותי, ובעיקר תוקפת צעירים – תופעה שהייתה פחות שכיחה בתחילת ההתפרצות.
לשמחתנו, בסוף שנת 2020 הגיעו לישראל החיסונים של חברת פייזר, החיסונים קיבלו את ההיתר ממנהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA. בבדיקות מוקדמות החיסונים הוכחו ככאלו המספקים הגנה של כ-95% מפני המחלה, כולל הגנה מפני הווריאנט הבריטי, וישראל החלה במבצע חיסונים חסר תקדים.
ההיענות לחיסונים היא מדהימה, והיום כבר מעל ל-5 מיליון(!) ישראלים חוסנו. אנו רואים ירידה משמעותית בתחלואה ובהגעה לאשפוז של קבוצות האוכלוסייה שהתחסנו. בזכות העובדה שהמבוגרים התחסנו ראשונים, פחות מהם מגיעים לאשפוז. לעומת זאת, יש עלייה בצעירים שחלו בקורונה ומגיעים לאשפוז.

עם הזמן נערכו עוד ועוד מחקרים על מועילותו של החיסון, והתוצאות מצוינות: החיסון מספק הגנה של עד 95%, שבועיים לאחר קבלת המנה השנייה. המסקנה ברורה: קבלת החיסון מצילה חיים ומונעת תחלואה קשה.
על פי מחקר שערך משרד הבריאות, שבועיים לאחר קבלת המנה השנייה, נצפתה מניעת תמותה ותחלואה קשה של כ-97%.
קופת חולים כללית ערכה מחקר שכלל 1.2 מיליון מחוסנים, התוצאות גם כאן הוכיחו עד כמה החיסון יעיל וחשוב: ירידה של 94% בהופעת מחלה עם תסמינים, ירידה של 92% בחולים הקשים ו-87% במספר המאושפזים בבתי החולים.
גם במחקרים אחרים שנערכו (כמו של קופת חולים מכבי) התוצאות נותרו בעינן – החיסון נותן הגנה כמעט מושלמת, והוא הסיכוי היחיד שלנו לחזור לשגרת החיים שאנחנו מתגעגעים אליה.
לכן, ההמלצה החד משמעית של מומחי הבריאות ומשרד הבריאות בארץ, כמו גם ארגון הבריאות העולמי, הוא לאפשר לכל אחד ואחת מעל לגיל 16 להתחסן, ובהקדם. בקרב מומחים בקהילה המדעית והרפואית יש הסכמה נרחבת - החיסון הוא אפקטיבי, יעילותו רבה.
ככל שיותר אנשים, צעירים כמבוגרים, יקדימו להתחסן, כך נציל נפשות רבות והמשק יוכל לשוב לפעילות במהרה.

אנחנו יודעים שישנם רבים המפיצים מידע מוטעה בנושא זה, נתקלתם בפוסט כזה? תוכלו להגיב עם קישור למענה ל'פייק ניוז' בנושא מועילות החיסון

 

מומחי מנהל התרופות והמזון האמריקני, ה-FDA אישרו את החיסון לאחר שנבדק בצורה קפדנית ביותר על ידי ועדות חיצוניות שקבעו נחרצות – החיסון בטוח. ועל מה אנחנו מתבססים?

 1. כבר מעל ל-220 מיליון מנות חיסון ניתנו בכל העולם.
 2. החיסון, שניתן לשריר, נעלם תוך זמן קצר מהגוף.

חשוב להבהיר, החיסון נבדק לא רק בעשרות אלפים בזמן הניסוי, אלא במיליונים נוספים בכל העולם. אנחנו כבר יודעים לא מעט על תופעות הלוואי של החיסון, אחרי מעל 220 מיליון מתחסנים בעולם. יש תופעות לוואי קלות וחולפות, רובן מקומיות (כאב באזור הזריקה, לעתים צמרמורות, חום, עייפות או חולשה וכד'), ובכל מקרה רוב תופעות הלוואי חולפות יחסית מהר מרגע קבלת החיסון. חשוב לציין שהטכנולוגיה עליה מתבסס חיסון הקורונה, קיימת כבר מעל עשור בטיפולים.
בזכות מועילותו הרבה ובטיחותו הגבוהה, החיסון אושר גם לחולים שהחלימו מהקורונה.

ידוע לנו שיש רבים המפיצים מידע מוטעה בנושא בטיחות החיסון. נתקלתם בפוסט כזה? מוזמנים להגיב ולקשר לכתבות שלנו העונות ל'פייק ניוז' האלה:

 1. חיסון קורונה ומחלות אוטואימוניות? שקר!
 2. החיסון לא עבר את כל הבדיקות הנדרשות? שקר!
 3. החיסון משנה את ה-DNA? שקר!

 

החיסון לקורונה מחולק לשתי מנות, שניתנות בהפרש של 21 יום לפחות האחת מהשנייה.
החיסון מוזרק ישירות לשריר הזרוע ונעלם מהגוף תוך זמן קצר. אחרי שלושה שבועות מתחסנים במנה השנייה, ושבוע לאחר השלמת החיסון השני, ניתן להנפיק תעודת התחסנות ואת התו הירוק.

החיסון אמנם נותן מענה מצוין וכמעט מושלם כנגד הקורונה, אבל עדיין חשוב לשמור על הכללים, בשל הסיכוי הקלוש להידבק בכל זאת בנגיף. לכן, כללי ההתנהגות הנדרשים לצמצום הסיכון להדבקה ותחלואה, עומדים בעינם:

 • עטיית מסכה.
 • הימנעות או צמצום קרבה שאינה מחויבת בין אנשים לרבות מניעת התקהלות ושמירת מרחק של 2 מטר לפחות.
 • רחיצות ידיים תכופות עם מים וסבון.

נכון להיום רק לאנשים שידוע שסבלו מאלרגיה קשה למרכיבים של החיסון (נדיר), וכן לילדים מתחת לגיל 16 (למעט באישורים מיוחדים) אסור להתחסן.

עד כה אותרו מספר וריאנטים (גרסה שונה) של הנגיף, כשהבולטים שבהם הם הווריאנט הבריטי והווריאנט הדרום אפריקני שקצב ההדבקה שלהם מהיר במיוחד. קיימת סבירות כי בעתיד יתגלו וריאנטים נוספים, אך המומחים מעריכים שבזכות הטכנולוגיה החדשנית של החיסון, יתאפשר לפתח חיסון מהיר גם בפניהם. במשרד הבריאות עוקבים כל העת אחר ההתפתחויות.

לא בהכרח. אם חלפו 10 ימים מרגע קבלת התשובה החיובית אך לחולה יש חום, קשיי נשימה, קוצר נשימה (על פי הערכה רפואית), שיעול או כל תסמין נשימתי אחר, הקאות או שלשולים – הוא לא יוגדר כמחלים. עם זאת, אובדן של חוש הטעם או חוש הריח ושיעול מתמשך לבדם אינם מונעים קבלת אישור מחלים.

בין הנדבקים בקורונה ובתוכם צעירים, התגלו סיבוכים ותופעות לוואי ארוכות טווח, כולל בעיות לב ותופעות נוירולוגיות – בעיקר מי שנדבקו בזן (הווריאנט) הבריטי. בני נוער יכולים להידבק ולהדביק ואנחנו רוצים למגר את המחלה. לכן כל מי שיכול וזכאי לקבל את החיסון, כדאי שיקבל אותו בראש ובראשונה על מנת להגן עליו ועל סביבתו ולאפשר חזרה לשגרה.

לא ניתן לחלות מקבלת החיסון משום שהתרכיב אינו מכיל את הנגיף הקורונה או חלק ממנו.

כמו לגבי כל חיסון, חשוב לפנות לרופא המטפל אם מופיעה תופעה כלשהי בסמיכות לקבלת החיסון.

ניתן להעביר למשרד הבריאות דיווח על תופעות לוואי באמצעות טופס דיווח מקוון.

בתאריך 21.1.2021 פרסם האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית גילוי דעת ממנו עולה כי עד כה נצפו מקרים מועטים בלבד של אלרגיה משמעותית, ואף לא מקרה אחד של תמותה, זאת לאחר שניתנו כ-20 מיליון מנות חיסון.

mRNA נעלם תוך מספר שעות. החיסון אינו יכול להשפיע על ה-DNA כי mRNA אינו יכול להיכנס לגרעין התא, המקום בו נשמר החומר הגנטי (DNA) שלנו.

נתקלתם בפרסום שאומר אחרת? תוכלו להשיב עם קישור לכתבה שלנו העונה ל'פייק ניוז' בנושא זה.

לרוב אלו פרסומים אנונימיים שמאחוריהם אין כל גורם מוסמך. חשוב לדעת כי פרסומים אלו הם ברובם שקריים, ולעתים מציגים חצאי אמיתות )כמו תיאורים מוגזמים ביחס לתופעות לוואי שכיחות) ומטרתם לזרוע בהלה. חלק מהפרסומים מקורם בכתות המתנגדות לתרופות וחיסונים מכל סוג שהוא, וחלקם אף גופים מיסיונריים. בכל ספק או שאלה שמתעוררים ביחס לפרסום כלשהו ניתן לפנות למוקד משרד הבריאות, למוקדי קופות החולים, או לרופא המשפחה עליו אתם סומכים. חשוב לציין כי גדולי ישראל מכל החוגים והעדות בחנו לעומק את הנתונים, האזינו וחקרו את מומחי הרפואה וסמכו ידיהם על החיסון.

נתקלתם בחדשות כזב - 'פייק ניוז' בנושא חיסוני קורונה? דווחו לנו: fake.news@moh.gov.il

אתר 'פייק ניוז' קורונה משיב לטענות נפוצות בנושא החיסונים. 


יתרונות קבלת החיסון

החיסון מקנה לא מעט הטבות, שמייד יפורטו, אבל כמה מהן משמעותיות במיוחד:

 • בריאות
 • שמירה על הסובבים אותנו והיקרים לנו
 • פטור מבידוד!!!
 • חיים

וחוץ מזה, מגוון אפשרויות שיש לאלו שחוסנו, בהתאם לתו הירוק: השתתפות באירועי תרבות וספורט, פעילות בחדרי כושר ובבריכות, אפשרות לאירוח במלונות ועוד.
איך זה קורה? בזכות התו הירוק, אותו ניתן לקבל שבוע לאחר קבלת המנה השנייה של החיסון. עסקים רבים ואירועים מגוונים נדרשים לפעול תחת "התו הירוק", ומי שאינו מחוסן או מחלים מהקורונה, לא יוכל להשתתף ברוב הפעילויות המוזכרות לעיל. זאת הדרך היחידה בה נצליח למגר את המגפה, שפגעה כבר במעל ל-700 אלף ישראלים.

התו הירוק הוא אמצעי המאפשר את פתיחתם הבטוחה של ענפי משק שונים שהיו סגורים עד כה. רק לאחרונה נפתחו מספר ענפי משק שפועלים רק למחזיקי התו הירוק, כמו מלונות, בריכות, חדרי כושר, אירועי תרבות וספורט ועוד.

מי יכול להיכנס למקום שפועל תחת התו הירוק?

 1. אנשים שהשלימו שתי מנות חיסון ועבר לפחות שבוע מתאריך השלמת המנה השנייה. (בעלי תעודת מתחסן).
 2. מחלימים, בעלי תעודת מחלים.

אז איך מנפיקים את התו הירוק?

כבר ניתן להנפיק את "התו הירוק" באחת משלוש הדרכים הבאות:
1. אפליקציית (יישומון) "רמזור"
2. אתר משרד הבריאות
3. באמצעות מוקד משרד הבריאות
הפקת התו הירוק דרך אפליקציית "רמזור" היא פשוטה ומהירה, ודורשת הליך הזדהות קצר. את האפליקציה ניתן יהיה להוריד דרך חנויות האפליקציה. לאחר הורדת האפליקציה ותחת בחירה באופציית "הנפקת תו ירוק", ניתן יהיה להתחיל בהליך הנפקת התו. בתום התהליך יקבל המשתמש תמונת אנימציה נעה של התו הירוק, המעידה על השלמת התהליך וסיום הנפקת התו.
לא מסתדרים עם האפליקציה? לא נורא. ניתן להנפיק את התו הירוק גם מאתר משרד הבריאות, או להתקשר למוקד המשרד בטלפון 5400*, והתו יישלח אליכם במגוון אמצעים, לבחירתכם.

גם מחוסנים שאין להם ביטוח רפואי יכולים להנפיק תו ירוק באפיקים אלה. המענה בקול הבריאות זמין בשפות שונות ומקושר למוקד תרגום.
פונים אשר לא יצליחו להנפיק באחת מהאפשרויות הללו יופנו על ידי המוקד להמשך טיפול הנפקת "תו ירוק" מודפס דרך "ביקורופא" במשרדיהם בתל אביב.

בעלי תעודת התחסנות פטורים מבידוד. גם מי שנושאים תעודת מחלים פטורים מחובת בידוד. עם זאת, מתחסנים ומחלימים חייבים להמשיך להקפיד על עטיית מסכה ושמירת מרחק של 2 מטרים מאנשים אחרים.


היריון, לידה וילדים

מותר ואף רצוי להתחסן.
על פי מומחי משרד הבריאות, לאחר בדיקה של תוצאות לאם וליילוד של נשים שחוסנו במהלך ההיריון, אין הוכחה לנזק כלשהו שנגרם לעובר כתוצאה מהחיסון בכל שלבי ההיריון. יותר מזה, משרד הבריאות מדגיש כי לא ידוע על מנגנון ביולוגי כלשהו בחיסון שעלול לפגוע בהיריון או בעובר. לכן אין מניעה להתחסן בכל שלבי ההיריון.
למרות שאין מניעה להתחסן בכל מהלך ההיריון, מאחר שהשליש הראשון של ההיריון הוא הרגיש ביותר, ניתן להמתין עם החיסון לשליש השני כדי למנוע חשד לקשר, אפילו מקרי, בין החיסון לבין התופעות שגם כך מאפיינות את השליש הראשון.
למידע מפורט מהמועצות הלאומיות לבריאות והאיגוד הישראלי למיילדות וגיניקולוגיה
מוקד מידע על החיסונים לנשים בהיריון, מיניקות ובגיל הפוריות

בהחלט. מותר ואף מומלץ. על פי מומחי משרד הבריאות החיסון לא עובר בהנקה אל התינוק.
למען בריאות האם המיניקה ושאר בני ביתה – חשוב להתחסן.

מוקד מידע על החיסונים לנשים בהיריון, מיניקות ובגיל הפוריות

עד כה, החיסון לא מאושר לילדים (מתחת גיל 16). עם זאת, בשל העלייה בתחלואת ילדים כתוצאה מהידבקות בנגיף, יצרניות החיסון פייזר ומודרנה מבצעים בימים אלו ניסויים בחו"ל בהם משתתפים ילדים בגילאי 16-12. בינתיים התוצאות משביעות רצון וככל הנראה אפשר יהיה בהמשך לחסן גם ילדים.

חשוב למנוע הידבקות בקרב ילדים: יותר ויותר ילדים מגיעים למצבי קיצון של מחלה קשה. שנית, לנוכח עובדה שילדים לרוב אינם מפתחים סימפטומים, הם עלולים להדביק אחרים ולהקשות על קטיעת שרשראות ההדבקה. במקרים רבים, מבלי שידעו זאת, ילדים הדביקו מבוגרים וחולים בקבוצות סיכון.
הווריאנט הבריטי הביא לזינוק במספר הילדים שחלו בקורונה ובחלק מבתי החולים נפתחה מחלקה ייעודית לילדים חולי קורונה.

 

משרד הבריאות מפעיל מוקד מידע על החיסונים, ייעודי לנשים בהיריון, מיניקות ובגיל הפוריות.

ניתן להתקשר ל5400*, שלוחה 9

מידע נוסף על מוקד המידע.


טכנולוגיית החיסונים (mRNA)

חיסונים על בסיס חומצת גרעין (mRNA) הם שיטה להקנות הגנה מפני מחלות זיהומיות. חיסונים מוכרים גורמים לתגובה חיסונית על ידי הכנסת מחולל מומת או מוחלש לגוף. חיסונים על בסיס חומצת גרעין מלמדים את תאי הגוף לייצר חלבון – או חלק מחלבון – הגורם לתגובה חיסונית בגוף. במהלך תגובה זו מיוצרים נוגדנים המגנים עלינו אם נחשפים לנגיף. כעבור זמן קצר (בין שעות לימים) המולקולה נעלמת בגוף.

החיסון נותן מידע לתאי הגוף לייצר חלקיק לא מזיק של חלבון הדורבן (Spike protein). חלבון זה נמצא בחלק החיצוני של נגיף הקורונה. כאשר מזריקים את החיסון לשריר, המידע עובר לתא כדי לייצר חלקיק החלבון.

לאחר מכן התא מציג את חלקיק החלבון על החלק החיצוני של התא. מערכת החיסון מזהה שהחלבון אינו שייך לאדם ומייצרת נוגדנים, בדיוק כמו שהגוף עושה אחרי הדבקה בנגיף. בסוף התהליך הגוף למד כיצד להגן מפני זיהום בעתיד. התועלת מהחיסון היא שמקבלי החיסון יהיו מוגנים מפני תחלואה מנגיף הקורונה ומסיבוכיה.


שאלות נוספות

יכולים להתחסן חסרי מעמד אשר ימציאו אישור כי הם נמצאים בארץ מעל חצי שנה. מ-7.3.21 מחוסנים פלסטינאים העובדים בישראל ובהתיישבות ומחזיקים ברישיון עבודה בפועל.

מחוסנים שאין להם ביטוח רפואי יכולים להנפיק תו ירוק באתר רמזור, באפליקציית רמזור או במוקד קול הבריאות בטלפון 5400*. המענה בקול הבריאות זמין בשפות שונות ומקושר למוקד תרגום.
פונים אשר לא יצליחו להנפיק באחת מהאפשרויות הללו יופנו על ידי המוקד להמשך טיפול הנפקת "תו ירוק" מודפס דרך "ביקורופא" במשרדיהם בתל אביב.

חזור לראש הדף