נערכים לקבלת חיסונים לקורונה

 

שאלות ותשובות על אודות החיסון נגד קורונה

 

 


יעילות ובטיחות החיסונים

ניסויים קליניים שבוצעו על החיסון בחו"ל לפני השימוש בישראל הוכיחו שהחיסון יעיל מבחינת יצירת נוגדנים נגד הנגיף ומניעת מחלה בקרב המחוסנים בהשוואה לאנשים שלא חוסנו.

תוצאות מועילות החיסון מפני קורונה מנתונים שנאספו בישראל עד ל-13.2.21 - הודעת דוברות

כיוון שמדובר בנגיף חדש, לא ניתן לדעת את משך החסינות המוקנית בעקבות ההידבקות בו לעומת חסינות המוקנית על ידי קבלת החיסון.

כן. החיסון אושר ע"י ה-FDA. חיסונים על בסיס חומצת גרעין נבדקים לבטיחות וליעילות כמו כל חיסון אחר.

הסיבות שבגללן אנשים לא רוצים להתחסן - מול האמת המדעית, 8.2.21, כתבה באתר ynet

חיסונים אלה נבדקו במשך עשרות שנים, ויש עניין מתגבר בהם בגלל הקלות היחסית שניתן לייצר אותם במעבדה. עובדה זו מאפשרת סטנדרטיזציה, ייצור ותעשייה בקצב מהיר יותר מחיסונים אחרים. השיטה נחקרה לחיסונים נגד שפעת, זיקה, כלבת, ונגיף CMV נגיפי קורונה כגון SARS ו-MERS.

יצוין שהתפתחויות בעתיד עשויות לאפשר הגנה מפני מספר מחלות ועל ידי כך להפחית את מספר הזריקות הנדרש לחיסוני השגרה. בנוסף, מדענים חוקרים את השימוש בשיטה לטיפול ספציפי לתאי סרטן.

לא ניתן לחלות מקבלת החיסון משום שהתרכיב אינו מכיל את הנגיף הקורונה או חלק ממנו.

כמו לגבי כל חיסון, חשוב לפנות לרופא המטפל אם מופיעה תופעה כלשהי בסמיכות לקבלת החיסון.

ניתן להעביר למשרד הבריאות דיווח על תופעות לוואי באמצעות טופס דיווח מקוון.

בתאריך 21.1.2021 פרסם האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית גילוי דעת ממנו עולה כי עד כה נצפו מקרים מועטים בלבד של אלרגיה משמעותית, ואף לא מקרה אחד של תמותה, זאת לאחר שניתנו כ-20 מיליון מנות חיסון.

mRNA נעלם תוך מספר שעות. החיסון אינו יכול להשפיע על ה-DNA כי mRNA אינו יכול להיכנס לגרעין התא, המקום בו נשמר החומר הגנטי (DNA) שלנו.


היערכות לחיסונים

משרד הבריאות מפרסם לציבור המידע הידוע על החיסון לרבות התוויות למתן החיסון, התוויות נגד, אופן מתן החיסון, תופעות לוואי אפשריות, וכיצד לדווח עליהן.

חשוב לעטות מסכת פה ואף בכל יציאה מהבית, לשמור על מרחק 2 מטרים לפחות בין האנשים, להימנע מהתקהלות ולרחוץ ידיים לעתים תכופות.

רוב החיסונים דורשים שתי מנות כדי לקבל הגנה מרבית.

כן. בכל מגע עם אנשים מחוץ למשק הבית יש לעטות מסכה.

האמצעים הקיימים, כפי שנוכחנו לדעת, לא מספיקים לשם מניעת התפרצות כאשר מבקשים להחזיר את החיים לשגרה מלאה. בלימת המגפה מחייבת שימוש בכל האמצעים הקיימים. חיסון מכין את מערכת החיסון להתמודד עם הנגיף אם הגוף ייחשף אליו. אמצעים אחרים כגון ריחוק פיזי ועטית מסכות מסייעים להוריד את הסיכון להיחשף לנגיף ולהדביק אחרים.

כן. בשלב הנוכחי, חשוב להמשיך את השימוש בכל האמצעים שבידינו כדי לבלום את המגפה, כגון כיסוי פה ואף על ידי מסכה, חיטוי ידיים לעתים קרובות, ושמירת מרחק של 2 מטר מאחרים. הסיבה לכך שאין אפשרות להשתמש בקבלת החיסון בלבד היא שטרם התקבל מידע אם קבלת החיסון מונעת הדבקה. השילוב בין אמצעים אלה והחיסון יקנו את ההגנה המרבית נגד הנגיף.


מי יקבל את החיסונים

רוב אוכלוסיית ישראל תקבל את החיסון. בשלב הראשון, קבוצות מסוימות כגון ילדים מתחת לגיל 16 וחולים שהחלימו מהנגיף לא תחוסנה בשל חוסר במידע על השימוש בחיסון בקבוצות אלו.

היעד של משרד הבריאות הוא לקבל מספיק חיסונים לכל האוכלוסייה.

 בשלב הראשון אנשים שהוגדרו כמחלימים לא יחוסנו.


טכנולוגיית החיסונים (mRNA)

חיסונים על בסיס חומצת גרעין (mRNA) הם שיטה להקנות הגנה מפני מחלות זיהומיות. חיסונים מוכרים גורמים לתגובה חיסונית על ידי הכנסת מחולל מומת או מוחלש לגוף. חיסונים על בסיס חומצת גרעין מלמדים את תאי הגוף לייצר חלבון – או חלק מחלבון – הגורם לתגובה חיסונית בגוף. במהלך תגובה זו מיוצרים נוגדנים המגנים עלינו אם נחשפים לנגיף. כעבור זמן קצר (בין שעות לימים) המולקולה נעלמת בגוף.

החיסון נותן מידע לתאי הגוף לייצר חלקיק לא מזיק של חלבון הדורבן (Spike protein). חלבון זה נמצא בחלק החיצוני של נגיף הקורונה. כאשר מזריקים את החיסון לשריר, המידע עובר לתא כדי לייצר חלקיק החלבון.

לאחר מכן התא מציג את חלקיק החלבון על החלק החיצוני של התא. מערכת החיסון מזהה שהחלבון אינו שייך לאדם ומייצרת נוגדנים, בדיוק כמו שהגוף עושה אחרי הדבקה בנגיף. בסוף התהליך הגוף למד כיצד להגן מפני זיהום בעתיד. התועלת מהחיסון היא שמקבלי החיסון יהיו מוגנים מפני תחלואה מנגיף הקורונה ומסיבוכיה.

חזור לראש הדף