נגיף הקורונה - משרד הבריאות

 

הנדרשים להיכנס לבידוד

תאריך פרסום: 12/04/2020, 10:31 | תאריך עדכון: 04/07/2020, 11:51

 
 

בידוד לשבים לישראל מחו"ל

כל השבים מחו"ל חייבים בתקופה של 14 יום בידוד.

בהגיעם לנמל התעופה בישראל, יידרשו השבים מחו"ל להוכיח שביכולתם לקיים בידוד ביתי באופן מלא ותקין כדי שיורשו לקיים את הבידוד בביתם או במקום מתאים אחר העומד לרשותם.

מילוי הצהרות
על מנת שיוכלו לבצע את תקופת הבידוד בבית ולא במלונית, יצטרכו השבים מחו"ל להצהיר כי:

 1. יש להם את התנאים לשהות בבידוד ביתי מוחלט, באופן מלא ותקין, בדירה בה רק הם מתגוררים או ביחידת דיור נפרדת לחלוטין מדיירים אחרים בבית, למשך כל התקופה בה עליהם לשהות בבידוד ביתי.
 2. הם מתחייבים שלא לעשות שימוש בתחבורה ציבורית לצורך הגעה למקום הבידוד הביתי, למעט נסיעה על המונית בה יהיה נוסע יחיד, שישב במושב האחורי של המונית וחלונות המונית יהיו פתוחים (אם מדובר בבני משפחה אחת החוזרים יחד וגרים יחד, הם רשאים לנסוע יחד ובלבד שכולם יושבים במושב האחורי במונית).
 3. ידוע להם כי משטרת ישראל מנהלת פיקוח הדוק על הנדרשים לשהות בבידוד ביתי למשך כל תקופת הבידוד, ואם יתגלה שהפרו את הכללים שלעיל, תוכל המשטרה לחייב אותם לשהות במקום בידוד מטעם המדינה (מלון) למשך יתרת תקופת הבידוד ולהטיל עליהם קנס של 5,000 ש"ח.
 4. אם יסתבר שמקום הבידוד עליו הצהירו אינו מתאים לקיום הבידוד, יוכלו רופא מחוזי או רופא ראשי של קופת חולים לחייב אותם לעבור ולשהות במקום בידוד מטעם המדינה (מלון) למשך יתרת תקופת הבידוד.

שימוש בתחבורה ציבורית
החוזרים מחו"ל (כמו אחרים המחויבים בבידוד) אינם מורשים להגיע לבידוד הבית באמצעות תחבורה ציבורית, למעט במוניות, ובהתאם לכללים (שימוש במסכות, נסיעה עם חלונות פתוחים).

הפרת ההנחיות
מי שיפרו את חובת הבידוד או שייסעו בתחבורה ציבורית, ייקנסו ויידרשו להשלים את הבידוד במלונית.

השוהים במלונית
השוהים במלונית ויוכלו להוכיח יכולת לבידוד ביתי, יוכלו לצאת ולהשלים את תקופת הבידוד בביתם.

תקופת בידוד במלונית
שבים מחו"ל שלא יוכלו לקיים בידוד ביתי יופנו לבידוד במלוניות על חשבון המדינה.

יציאה מישראל לפני סיום תקופת הבידוד
יציאה ממדינת ישראל טרם סיום הבידוד תותר במקרים חריגים בלבד באמצעות אישור בכתב בכתב בלבד מרופא מחוזי באזור המגורים בו מתבצע הבידוד. יש להציג את האישור בעת היציאה מנמל התעופה.
בקשות יש להגיש דרך מוקד קול הבריאות 5400*.

  דיווח עצמי על בידוד לחוזרים מחו"ל   

 
 
 
 

בידוד למי שהיו במגע עם חולה מאומת

אם בתוך 14 יום מהמגע עם החולה המאומת הופיעו: חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר, יש לפנות למוקד קופת החולים המבטחת (תיירים - יש לפנות למוקד קול הבריאות בטלפון 5400*). לא להגיע למרפאת קופת חולים ולא לחדר מיון.

מגע הדוק מוגדר כשהייה של פחות משני מטר למשך 15 דקות לפחות עם חולה.

מי שנמצאים בבידוד בית נדרשים לדווח על כך למשרד הבריאות.

14 הנחיות ל-14 ימי בידוד >

דיווח עצמי על בידוד בית לבאים במגע עם חולה מאומת

 
 
 
 

בידוד לאנשים עם חום ותסמינים נשימתיים

 

על אנשים עם חום של 38 מעלות ומעלה ותסמינים נשימתיים (שיעול או קושי בנשימה), להישאר בבית יומיים לאחר ירידת החום.

כל זאת גם אם לא חזרו מחו"ל או היו במגע עם חולה מאומת.

14 הנחיות ל-14 ימי בידוד >

 
 
 
 

הגשת השגה על הפניה לבידוד

במקרה שהופניתם לבידוד בית, ולדעתכם חלה טעות או שמסיבה אחרת אין הצדקה להיכנס לבידוד, תוכלו לפנות למשרד הבריאות ולהגיש השגה על ההפניה לבידוד.

 1. ניתן להתקשר למוקד קול הבריאות, בטלפון 5400* (ימי ראשון עד שבת, בין השעות: 08:00 עד 22:00). בפנייה יבקשו מכם לציין מהו התאריך והשעה המדויקת של החשיפה לחולה שלגביהם התבקשתם להיכנס לבידוד וכן מהי סיבת ההשגה.
  כל פניה תיבדק פרטנית.
 2. אם קיבלתם הנחיה לבידוד והנכם עובדי צוות רפואי, ניתן להתקשר למוקד צוותים רפואיים בטלפון 02-5080160 (כל יום בין השעות 08:00 עד 22:00) או לדוא"ל quarant.appeal@moh.gov.il עם שם מלא, תעודת זהות, מספר טלפון, פרטים על מועד החשיפה לחולה והסבר על סיבת ההשגה.
  רק פניות של צוות רפואי ייענו במייל זה.

שימו לב! בזמן ההמתנה לתשובה חובה עליכם להישאר בבידוד מלא.

 
 
 
 

עדכון פרטים

עדכון פרטי בידוד

לצורך עדכון פרטי בידוד שדווח, יש למלא שוב את טופס דיווח בידוד. העדכון צריך להיות באותו סוג טופס שבו דווח הבידוד מלכתחילה.

 

 
 
 
 

הנחיות לבידוד בית

 

הנחיות למי שבבידוד:

 • אין לצאת מהבית.
 • יש לשהות בחדר נפרד מאוורר היטב עם דלת סגורה. יציאה מהחדר תהיה רק לצורך פעולות הכרחיות ולזמן קצר ככל הניתן, תוך כדי כיסוי הפה והאף במסכת אף-פה או בבד.
 • צריך לשטוף ידיים במים וסבון או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי לפני ואחרי הכנת אוכל, לפני אכילה ולפני ואחרי שימוש בשירותים. אם על הידיים יש לכלוך נראה לעין, יש להעדיף שטיפה במים וסבון על פני חומר חיטוי. עדיף להשתמש בניירות חד-פעמיים לייבוש הידיים.
  איך נכון לשטוף ידיים >
 • במידת האפשר, יש להשתמש בשירותים נפרדים.
 • יש להקפיד על כיסוי הפה והאף בעת עיטוש או שיעול, בעדיפות אל תוך מטפחת חד פעמית או מרפק מכופף. זאת על מנת למנוע את פיזור הנגיף. מיד לאחר מכן, יש לשטוף ידיים במים וסבון או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי.
 • אישה מניקה יכולה להמשיך להניק את תינוקה אך עליה להקפיד על רחיצת ידיים יסודית לפני ההנקה ועל כיסוי הפה והאף במסכה או בד זמין אחר בעת ההנקה. אישה המעוניינת לשאוב חלב-אם צריכה להקפיד על רחיצת ידיים לפני השאיבה והנגיעה בבקבוק ובמשאבה ובמידת האפשר לתת לאדם אחר להאכיל את התינוק.
 • אם הופיעו חום או תסמינים נשימתיים, ובכל בעיה רפואית, יש לפנות טלפונית למרפאה או למוקד קופת החולים המבטחת (מי שאינם מבוטחים - יש לפנות למוקד קול הבריאות בטלפון 5400*). במצבי חירום בלבד יש לפנות כמקובל למוקד 101 של מד"א או ישירות לחדר המיון.

הנחיות לקבוצה או משפחה של מבודדי בית (בנוסף להנחיות לאדם הבודד):

 • אם ישנם מספר מבודדים באותו משק בית, הם יכולים לשהות יחד באותו חדר.
 • אם כל בני הבית נדרשים לבידוד, ניתן לשהות בכל חללי הבית.
 • יש להימנע על כמה שניתן ממגע גופני בין המתבודדים.
 • אין להשתמש באותם חפצים ללא ניקיון כולל כלי שתייה ואכילה.
 • לפני ולאחר טיפול בילדים, יש לשטוף ידיים במים וסבון.
 • יש להשתמש בצעצועים שניתן לנקות אותם לאחר שימוש.

הנחיות כלליות:

 • מומלץ לצמצם את מספר האנשים שלא מבודדים הנמצאים בבית הנכנסים לחדר הבידוד בו נמצאים אנשים בבידוד, עם עדיפות לאדם אחד בריא ללא מחלות רקע.
 • אין להכניס מבקרים לבית.
 • יש לבדוק שאזורי הבית המשותפים כגון מטבח ושירותים מאווררים היטב.
 • יש להימנע ככל האפשר מהכניסה אל חדרו של השוהה בבידוד. בכניסה לחדר הבידוד מומלץ לכסות את הפה והאף, בעדיפות עם מסכת פה-אף אך אפשר להשתמש גם בבד. אין לגעת במסכה בזמן השימוש.
 • מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות בכל מגע עם המבודד וסביבת חדר הבידוד כולל משטחים, בגדים או מצעים מלוכלכים.
 • מומלץ להימנע ממגע ישיר עם נוזלי הגוף, ובמיוחד הפרשות מהפה, דרכי הנשימה שתן וצואה של המבודד.
 • יש לשטוף ידיים במים וסבון או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי אחרי כל מגע עם המבודד או עם סביבתו וחפציו, לפני אכילה ואחרי שימוש בשירותים. יש להעדיף שטיפה במים וסבון על פני חומר חיטוי אם על הידיים יש לכלוך נראה לעין.
  איך נכון לשטוף ידיים >
 • יש לבצע החלפת מצעים וכביסה בתדירות של לפחות פעמיים בשבוע. יש לאחסן את כל כביסת המבודד באוגר נפרד בחדר הבידוד עד למועד הכביסה. יש לדאוג שכביסה מלוכלכת לא תבוא במגע עם פריטים אחרים לרבות כביסה נקיה. יש לבצע כביסה בנפרד, בתוכנית כביסה של לפחות 65 מעלות צלזיוס. הכביסה תעשה עם סבון כביסה רגיל.
 • יש לנקות ולחטא לפחות פעם ביום משטחים כגון, ידיות, מתגי תאורה, חדרי שירותים ומקלחת, שולחן ליד המיטה, מסגרת המיטה ורהיטים נוספים בחדר המבודדים עם חומר חיטוי ביתי רגיל (על בסיס סבון או אלכוהול לפחות 70%). במידת האפשר ניתן לנקות בעזרת תמיסת 1000 מג''ל כלור (למשל "אקונומיקה" המכילה תת כלוריט הנתרן - יש לקחת 40 מ"ל אקונומיקה ולמהול ב-1 ליטר מים) עד לייבוש המשטחים/כלים. יש להשתמש בכפפות וחלוק או סינר בזמן תהליכי הניקוי. אין יתרון בניקיון בעזרת ריסוס.
 • יש להשליך מוצרים חד פעמיים כגון כפפות, ממחטות אף, מסכות וכל פסולת אחרת לתוך שקית ייעודית בחדר הבידוד. יש לסגור היטב את השקית לפני הפינוי לפח האשפה.
 • יש להימנע משימוש משותף עם המבודד בחפצים העלולים להעביר את הנגיף, כגון: מברשת שיניים, סיגריות, כלי אוכל, מגבות, מצעים וכדומה.
 • עדיף להדיח כלים במדיח כלים בתוכנית עם טמפרטורה של לפחות 65 מעלות צלזיוס. אם אין מדיח ניתן לשטוף כלי אוכל במים חמים וסבון כלים והקפיד על ייבוש מלא במתקן הייבוש. סט כלי ההגשה (צלחות, כוסות, סכו"ם ומגשים) של האנשים בבידוד יהיו נפרדים משאר דיירי הבית, או שיעשה עבורם שימוש בכלי הגשה חד פעמיים.
 • על כל בני הבית להקפיד על שטיפת ידיים באופן תכוף.
 • יש להקפיד על כללי היגיינה בסיסיים.
 
 

תעודת מחלה גורפת לעובד השוהה בבידוד

היעדרות מעבודה בתקופת הדגירה תיחשב כהיעדרות בשל מחלה כפי שהוסדר בצו של משרד הבריאות, בכפוף להצגת אישור על מועד עזיבת אחד מהיעדים המאושרים (בהתאם לתאריכים). אין לפנות לרופאי המשפחה לקבלת אישור מחלה בגין ההיעדרות.

ביום ה-15 לאחר מועד השהייה האחרונה באחד מיעדי הסיכון וככל שלא התפתחו תסמינים, ניתן לחזור לעבודה ולפעילות רגילה.

להורדת תעודת מחלה >

 
 
 
חזור לראש הדף