נגיף הקורונה - משרד הבריאות


הנחיות לחוזרים מסין, תאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו

 

הנחייה למי שהיה במדינות סין, הונג קןנג, סינגפור ומקאו במהלך 14 הימים האחרונים - נגיף הקורונה

משרד הבריאות מנחה את מי שהיה במדינות המפורטות לעיל, גם לשהות קצרה, להיות בבידוד בית עד להשלמת 14 יום ממועד החזרה. לא לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות, לתקופה של 14 ימים ממועד השהייה האחרונה במדינות אלה (להלן - תקופת הדגירה).

במקרה של הופעת חום, שיעול או קוצר נשימה, יש לפנות לרופא המטפל בקופת החולים או בחדר המיון, וליידע מראש טלפונית את המרפאה או חדר המיון על הגעת חולה ששהה באחת ממדינות הסיכון. גם במצב רפואי אחר, הדורש טיפול, יש ליידע מראש טלפונית את הגורם המטפל, על הגעת מטופל ששהה במדינות הסיכון. בכל מקרה לכסות את הפה והאף במסיכה כירורגית או בבד זמין אחר, ולהימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית.

הנחייה זאת ניתנת בשל התפשטות המחלה הנגרמת על ידי נגיף הקורונה בסין ובמדינות נוספות וכדי למנוע ככל שניתן התפשטותה בישראל.

היעדרות מעבודה בתקופת הדגירה תיחשב כהיעדרות בשל מחלה כפי שהוסדר בצו של משרד הבריאות, בכפוף להצגת אישור על מועד עזיבת סין, תאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו. אין לפנות לרופאי המשפחה לקבלת אישור מחלה בגין ההיעדרות.

ביום ה-15 לאחר מועד השהייה האחרונה במדינות הסיכון וככל שלא התפתחו תסמינים, ניתן לחזור לעבודה ולפעילות רגילה.

דיווח עצמי על בידוד בית

בהתאם לצו בריאות העם (נגיף הקורונה 2019) (בידוד בית) (הוראת שעה) התש"ף 2020, כל מי שחזר מסין, תאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו ב-14 הימים האחרונים לפני הגעתו לישראל או שהיה במגע הדוק עם חולה במחלה, נדרש לשהות בבידוד בית עד לתום 14 ימים מיציאתו ממדינות אלה או מהמגע האחרון עם החולה ולדווח על כך. 

הדיווח יעשה באמצעות טופס דיווח עצמי על בידוד בית או באמצעות מוקד קול-הבריאות בטלפון 5400*.

הוראת שעה בנושא תעודת מחלה גורפת לעובד השוהה בבידוד

הנחיות לחוזרים מהמדינות סין, תאילנד, יפן, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה וטיוואן

 אדם ששהה במגע הדוק עם חולה מאומת או שהה באחד מהיעדים שצויינו לעלי ובתוך 14 יום מהמגע עם החולה המאומת או מהחזרה מאחת המדינות האמורות, הופיעו אצלו: חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר. 
על מי שעונה לקריטריונים אלה יש לגשת למרפאה או לבית חולים, בתיאום והודעה מראש על הגעתם, תוך כיסוי האף והפה במסכה או בבד, להימנע ממגע עם הסובבים, להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית ולפעול בהתאם להוראות המפורטות באתר המשרד. 
נבהיר ונחדד כי בהתאם להנחיות קודמות בידוד בית נדרש אך ורק לחוזרים מסין, תאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו.

מי שהיה במדינות אלה במהלך 14 הימים האחרונים, כל תקופת שהות נחשבת כביקור, נדרש להשאר בבידוד בית עד להשלמת 14 ימים ממועד השהייה בהן.


סרטון מידע והסבר על נגיף הקורונה


שאלות ותשובות לציבור

נגיפי הקורונה הינם משפחה גדולה של נגיפים, הידועים כגורמים למחלות בבעלי חיים ועלולים לגרום לתחלואה גם בבני אדם.

הם קיבלו את שמם עקב הדמיון שלהם במיקרוסקופ אלקטרוני לכתר (קורונה בלטינית). חומרת הפגיעה בבני אדם משתנה בין הנגיפים השונים במשפחה ונעה ממחלה קלה כגון הצטננות, למחלות עם הסתמנות קלינית קשה, הפוגעות בריאות וגורמות לאי ספיקה רב מערכתית, כגון התסמונת הנשימתית המזרח התיכונית (MERS) והתסמונת הנשימתית החמורה (SARS).

נגיף קורונה לא זוהה בעבר כגורם למחלה בבני אדם.

במהלך דצמבר 2019 הוא החל לגרום לצבר תחלואה בדלקת ריאות בעיר ווהאן אשר במחוז חוביי במרכז סין, ולאחר מכן תוארה התפשטות של התחלואה למחוזות אחרים בסין וכן למקומות אחרים בעולם.

מבין כל נגיפי הקורונה אשר גורמים למחלה בבני אדם, נגיף ה-SARS אשר גרם למחלה קשה בשנים 2003/4, הוא הדומה ביותר לנגיף מבחינת הרכבו הגנטי.

בתאריך 11.2.20 ארגון הבריאות העולמי החליט להעניק שם רשמי לנגיף SARS-CoV-2, ולמחלה שהוא גורם COVID-19. 

הרוב המכריע של החולים הראשונים באירוע עבדו או ביקרו בשוק בעלי חיים ופירות ים בווהאן. מכאן עלתה הסברה כי הנגיף עבר מבעלי חיים לאדם. עד כה לא זוהה בוודאות איזה בעל חיים.

ישנה העברה של הנגיף מאדם לאדם, ככל הנראה בחשיפה להפרשות מדרכי הנשימה בעת עיטוש או שיעול.

טרם הוברר עד כמה המחלה מדבקת, אך בשלב זה נראה כי רמת הדבקה דומה לפחות לזו של נגיף השפעת.

עדיין לא ברור האם אנשים יכולים להדביק לפני הופעת תסמינים, מצב שמוכר ממחלות נגיפיות אחרות.

סימני המחלה הנגרמת מנגיף הקורונה דומים לאלו של שפעת: חום, שיעול, קוצר נשימה וקשיי נשימה.

למעשה, לא ניתן להבדיל בבדיקה קלינית בין הדבקה בנגיף הקורונה לבין מחלות נשימתיות אחרות.

המחלה עלולה להוביל לדלקת ריאות קשה, לתסמונת נשימתית חמורה, לאי ספיקת כליות ואף למוות. אחוז הסיבוכים הקשים מכלל הנדבקים טרם הוברר.

אבחנת המחלה נעשית באמצעות בדיקה מעבדתית המתבצעת מדגימה של הפרשות מדרכי הנשימה.

מופנים לבדיקה אבחנתית רק אנשים החשודים לחשיפה בנגיף המפתחים סימנים קליניים מתאימים.

דגימה נשלחת רק דרך רופא מטפל בבית חולים בלבד ובאישורו של רופאי מחוזות משרד הבריאות.

הידע הקליני אודות המחלה החדשה לא שלם. הנתונים המפורסמים מסין מצביעים על כך שברב המקרים מדובר במחלה קלה. עד 20% מהחולים המאובחנים מפתחים סיבוכים ושיעור התמותה הינו כ-2% מהחולים. ניתן להניח כי לא כל החולים בסין מאובחנים.

לא ברור גם מהם גורמי הסיכון לפתח מחלה קשה. על פי המידע כעת, נראה כי המחלה קשה יותר בקרב מבוגרים ואנשים הסובלים מפגיעה במערכת החיסון וממחלות כרוניות.

אין טיפול ספציפי למחלת נגיף הקורונה. עיקר הטיפול בחולה הינו תומך, וניתן על סמך מצבו הקליני של המטופל.

לא קיים חיסון נגד הנגיף. מספר קבוצות ברחבי העולם מנסות לפתח חיסון אך אין לצפות לחיסון יעיל בתקופה הקרובה.

על פי המלצות משרד הבריאות אין להגיע למחוז חוביי כולל העיר ווהאן ויש להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין היבשתית.

אם נמצאים בסין, מומלץ:

 • להתעדכן באופן שוטף לגבי פעילות המחלה בעריך אחרות בסין והנחיות השלטונות המקומיים.
 • להימנע ממגע עם בע"ח חיים או מתים והימנעות משהייה בשווקי בעלי חיים.
 • להימנע מקשר הדוק עם אנשים הסובלים ממחלה נשימתית חדה.
 • להקפיד על שיעול ועיטוש למרפק.
 • להקפיד על רחיצת ידיים עם מים וסבון או בחומר חיטוי על בסיס אלכוהול לעיתים קרובות ולאחר שיעול ועיטוש, ולאחר מגע עם אדם חולה או סביבתו.
 • להימנע משהייה בלתי-הכרחית במוסדות בריאות.

מומלץ לשקול את נחיצות הנסיעה להונג-קונג מקאו, טאיוואן, יפן, דרום-קוריאה, תאילנד וסינגפור

בכל מקרה, מומלץ להתעדכן באופן שוטף בדיווחים על מצב התחלואה באזור, ובהנחיות משרד הבריאות, משרד החוץ והשלטונות המקומיים בכל יעד.

אם הוחלט לנסוע, יש להקפיד הקפדה יתרה על כללי ההיגיינה בזמן השהייה כפי שמומלץ לנוסעים לסין.  

נכון להיום, אין מניעה לנסוע ליעדים אחרים, אך המצב דינאמי והנחיות משרד הבריאות, משרד החוץ והשלטונות המקומיים בכל מדינה יכולים להשתנות בהתאם להתפתחויות, ומומלץ להתעדכן בהן באופן שוטף.

הטבלה שלהלן מציגה את ההתנהגות הנדרשת בתלות במדינה ממנה חוזרים, במצב הבריאות ובזמן שחלף מאז החזרה.

מצב הבריאות

מהיכן חזרת

ללא סימני מחלה הופעת חום או שיעול או תסמינים נשימתיים במהלך 14 הימים מהשהייה האחרונה במדינה ממנה חוזרים כל בעיה רפואית אחרת המתפתחת במהלך 14 הימים מהשהייה האחרונה במדינה ממנה חוזרים
סין היבשתית, תאילנד, הונג קונג, סינגפור, מקאו

בידוד בית למשך 14 יום מהיציאה מסין

הבידוד והודעה על כך למשרד מחויב על פי חוק

פניה טלפונית למרפאה או למוקד האחיות של קופת החולים המבטחת*

יש להשלים בכל מקרה את תקופת הבידוד (14 ימים בבית או באשפוז)

טאיוואן, יפן וקוריאה הדרומית המשך שיגרה פניה טלפונית למרפאה או למוקד האחיות של קופת החולים המבטחת* ניתן לפנות לעזרה רפואית בשיגרה
יעדים אחרים המשך שיגרה ניתן לפנות לעזרה רפואית כבשיגרה

*במקרה הצורך ניתן לפנות לרופא המטפל בקופת החולים או בחדר המיון, ובמקביל לנקוט באמצעים הבאים:

 • יש להודיע מראש טלפונית למוסד, וליידע את הצוות הרפואי שם על פרטי המחלה ועל החזרה לארץ.
 • יש לכסות את הפה והאף במסיכת אף-פה או בבד זמין אחר.
 • אין לנסוע בתחבורה ציבורית (כולל אוטובוסים, רכבות, או מוניות).
 • בכניסה למוסד הרפואי, יש לדווח מידית לפקיד הקבלה או לאחות על סימני המחלה ועל שהייה בסין, תאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו במהלך 14 יום טרם הופעת סימני המחלה.

במקרה של מגע הדוק עם חולה מאומת במחלה יש להיכנס לבידוד בית על פי ההנחיות ולדווח על כך למשרד הבריאות כמחויב על פי חוק באמצעות טופס מקוון או המוקד הטלפוני "קול הבריאות" 5400*.  במקביל יש לפנות טלפונית לרופא המטפל או למוקד קופת החולים להתייעצות. אילו הוחלט לגביהם שאכן היו במגע הדוק נדרשים לפעול לפי אותן הנחיות המומלצות לחוזרים מסין (ראה טבלה לעיל).

מטרת בידוד הבית הינה עצירת ההדבקה ומניעת מחלת הקורונה בישראל. לשם כך נדרשת הימנעות מכל שהיה במקומות ציבוריים וכן הגנה על שאר בני הבית. הבידוד הוא על פי צו מנכ"ל משרד הבריאות ונמשך עד שחלפו 14 ימים מאז היציאה האחרונה מסין, תאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו או המגע האחרון עם חולה מאומת. על פי החוק יש להודיע על כניסה לבידוד בית למשרד הבריאות באמצעות טופס מקוון או המוקד הטלפוני "קול הבריאות" 5400*.

הנחיות לאדם שבבידוד:

 • אין לצאת מהבית.
 • יש לשהות בחדר נפרד מאוורר היטב עם דלת סגורה. יציאה מהחדר תהיה רק לצורך פעולות הכרחיות ולזמן קצר ככל הניתן, תוך כדי כיסוי הפה והאף במסכת אף-פה או בבד. במידה וישנם מספר מבודדים באותו משק בית, הם יכולים לשהות יחד באותו חדר. במידה וכל בני הבית נדרשים לבידוד, אין כל מגבלות מיוחדות בתוך הבית.
 • צריך לשטוף ידיים במים וסבון או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי לפני ואחרי הכנת אוכל, לפני אכילה ולפני ואחרי שימוש בשירותים. במידה ועל הידיים יש לכלוך נראה לעין, יש להעדיף שטיפה במים וסבון על פני חומר חיטוי. עדיף להשתמש בניירות חד-פעמיים לייבוש הידיים.
 • במידת האפשר, יש להשתמש בשירותים נפרדים.
 • יש להקפיד על כיסוי הפה והאף בעת עיטוש או שיעול, בעדיפות אל תוך מטפחת חד פעמית או מרפק מכופף. זאת על מנת למנוע את פיזור הנגיף. מיד לאחר מכן, יש לשטוף ידיים במים וסבון או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי.
 • אם הופיעו חום או תסמינים נשימתיים, ובכל בעיה רפואית, יש ליצור קשר טלפוני עם המרפאה או עם מוקד קופת החולים המבטחת. במקרה הצורך ניתן לפנות לרופא המטפל בקופת החולים או בחדר המיון, אך יש ליידע מראש טלפונית את המרפאה או חדר המיון על הגעת חולה ששהה באחת ממדינות הסיכון המפורטות בראשית עמוד זה. בכל מקרה של פנייה למוקד רפואי יש לכסות את הפה והאף במסכה כירורגית או בבד זמין אחר, ולהימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית.

הנחיות כלליות:

 • מומלץ לצמצם את מספר האנשים שלא מבודדים הנמצאים בבית הנכנסים לחדר הבידוד, עם עדיפות לאדם אחד בריא ללא מחלות רקע.
 • אין להכניס מבקרים לבית.
 • יש לבדוק שאזורי הבית המשותפים כגון מטבח ושירותים מאווררים היטב.
 • בכניסה לחדר הבידוד מומלץ לכסות את הפה והאף, בעדיפות עם מסכת פה-אף אך אפשר להשתמש גם בבד.
 • מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות בכל מגע עם המבודד וסביבת חדר הבידוד כולל משטחים, בגדים או מצעים מלוכלכים.
 • מומלץ להימנע ממגע ישיר עם נוזלי הגוף, ובמיוחד הפרשות מהפה, דרכי הנשימה שתן וצואה של המבודד.
 • יש לשטוף ידיים במים וסבון או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי אחרי כל מגע עם המבודד או עם סביבתו, לפני אכילה ואחרי שימוש בשירותים. יש להעדיף שטיפה במים וסבון על פני חומר חיטוי במידה ועל הידיים יש לכלוך נראה לעין.
 • יש לנקות ולחטא כל יום משטחים כגון שולחן ליד המיטה, מסגרת המיטה ורהיטים נוספים בחדר הבידוד עם חומר חיטוי ביתי רגיל (על בסיס סבון או אלכוהול).
 • יש לאחסן את כל כביסת המבודד בשקית ייעודית בחדר הבידוד עד למועד הכביסה. הכביסה תעשה עם סבון כביסה רגיל.
 • מוצרים חד פעמיים כגון כפפות, ממחטות אף, מסכות וכל פסולת אחרת יש להשליך לתוך שקית ייעודית בחדר הבידוד. יש לסגור היטב את השקית לפני הפינוי לפח האשפה.
 • יש להימנע משימוש משותף עם המבודד בחפצים העלולים להעביר את הנגיף, כגון: מברשת שיניים, סיגריות, כלי אוכל, מגבות, מצעים וכד'. ניתן לשטוף כלי אוכל במים וסבון כלים.
 • על כל בני הבית להקפיד על שטיפת ידיים באופן תכוף.

במידה ותנאי הבידוד נשמרים, בני ביתו של מי שנמצא בבידוד יכולים להמשיך בשגרת חייהם ללא כל מגבלה.

היעדרות מעבודה תחשב היעדרות בשל מחלה בכפוף להצגת אישור על מועד עזיבת סין, תאילנד, הונג קונג, סינגפור או מקאו. תעודת מחלה גורפת נמצאת באתר משרד הבריאות, אין צורך לפנות לרופא המשפחה לקבלת אישור מחלה בגין היעדרות.

על פי המידע הקיים כיום, נגיפי קורונה אינם מועברים באמצעות חפצים או מזון, ולא דווח על העברת המחלה בדרך זו.

נכון לעכשיו לא אובחן חולה בנגיף הקורונה החדש בישראל! לפיכך, מדיניות משרד הבריאות היא לנסות למנוע את כניסת הנגיף לישראל ובמידה ויהיו מקרי תחלואה – למנוע הדבקה מקומית.  לכן המליץ משרד הבריאות על סגירת מעברי הגבול למי ששהה בסין עד 14 יום לפני הגעתו בישראל, והורה על בידוד בית למי שנכנס לישראל ושהה בסין במהלך 14 ימים לפני כניסתו.

משרד הבריאות עוקב אחר האירוע מתחילתו, נמצא בקשר עם ארגון הבריאות העולמי ועם רשויות בריאות בעולם, הוציא הנחיות למערכת הבריאות ולציבור הרחב להתמודדות עם הגעה אפשרית של הנגיף לישראל, ומעדכן אותן בהתאם למידע המצטבר על המחלה והנגיף. מערכת הבריאות ערוכה לזהות מקרים חשודים, לבודד אותם, לאבחן אותם ולטפל בהם.

הכניסה לישראל מותרת לכל אזרח או תושב ישראלי. הכניסה נמנעת מאנשים שאינם אזרחים או תושבי ישראל ושהו בסין ב-14 הימים טרם הגעתם.


תסמיני הקורונה

 

מהם התסמינים של המחלה הנגרמת מנגיף הקורונה?

 

התסמינים של המחלה הנגרמת מנגיף הקורונה דומים לאילו של שפעת: חום, שיעול, קוצר נשימה וקשיי נשימה.

למעשה, לא ניתן להבדיל בבדיקה קלינית בין הדבקה בנגיף הקורונה לבין מחלות נשימתיות רבות אחרות.

במקרים חמורים, המחלה עלולה להוביל לדלקת ריאות קשה, לתסמונת נשימתית חמורה, לאי ספיקת כליות ואף למוות.

איך תקטינו את הסיכוי להדבקות בנגיף הקורונה?

הנחיות לצוות הרפואי

חזור לראש הדף